Janusz WŁADYCZAŃSKI
herbu ZAREMBA
ur. 12.05.1938 r. w Podorosku, pow. Wołkowysk, woj. Białystok

Różne majątki w Wielkim Księstwie Litewskim:
XVI-XVII w. - posesja Bykowicze pow. Upita, woj. trockie;
XVIII-XIX w. pow. Kopyś (gub. Mohylewska);
XIX-XX w. majątki: Skarbiec i Dubowo, gm. Podorosk, pow. Wołkowysk. We wrześniu 1939 r. majątek został skonfiskowany przez sowietów, po 1947 r. musieliśmy opuścić ziemie, które zostały włączone do ZSRR.

Protoplastą rodu był Kazimierz Zaremba-Władyczański (XVI/XVII w.) pow. Upita, woj. trockie. Tadeusz W. żyjący w l. 1793-1862 był ojcem dziewięciorga dzieci, z których pięcioro wzięło udział w powstaniu styczniowym (Teofil - ppłk, Ignacy - kpt. inż., Antoni i Józef - studenci oraz siostra Wiktoria); Miłosław W. - dziadek, został aresztowany przez NKWD we wrześniu 1939 r., zaginął bez wieści. Stanisław - ojciec, ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., aresztowany przez NKWD w 1944, zesłany na Syberię, skąd powrócił po 1948 r. Rodzina osiedliła się w Białymstoku.

Żona - Janina z Pańkowskich, córka Ewa zamężna za Jarosławem Kanickim, wnuki Bartłomiej-Janusz i Jakub-Piotr. Bracia: Zbigniew i Stanisław.

Matura w 1957 r.; Praca - Woj. Biuro Projektów; nauka - Szkoła Muzyczna, Filharmonia, estrada - muzyk; 1980 r. - ukończone studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, nauczyciel i instruktor muzyczny. Zainteresowania - historia (Kresy, powstania narodowe), heraldyka, genealogia, współpraca z "Kramikiem Regionalnym" "Kuriera Porannego". Członek: Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Związku Szlachty Polskiej, Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, Białostockiego Klubu Kolekcjonerów.

Ryszard WISZOWATY
herbu ROCH (Pierzchała)
ur. 30 lipca 1949 roku we wsi Wiszowate, gmina Trzcianne, powiat moniecki, woj. podlaskie

wieś Wyszowate, (do 1962 roku istniała nazwa Wiszowate), gmina Trzcianne, powiat moniecki, woj. podlaskie.

Mama - Helena Marianna z Melchruków. Wywieziona na przymusowe roboty do Prus Wschodnich w okolice miejscowości Tylża. Ojciec Izydor był działaczem w Narodowych Siłach Zbrojnych - porucznik w stanie spoczynku. Odznaczony krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego. Dziadek: Aleksander, pradziadek: Konstanty, prapradziadek: Seweryn. To właśnie od imienia mojego prapradziadka Seweryna, przyjęło się stosować do mojej gałęzi przydomek "Seweryniuki".

Rodzina:
siostra: Wiesława Rożeńska (z domu Wiszowata),
druga siostra: Agnieszka Wyszyńska (z domu Wiszowata),
brat: Jarosław Wiszowaty,
córka: Elżbieta Wiszowata wyszła za mąż za obywatela Włoch o nazwisku: De Lorenzo. Mieszkają w miejscowości Napoli. Córka nosi nazwisko Wiszowata.
druga córka: Małgorzata Muszyńska (z domu Wiszowata).

Biografia:
Absolwent Technikum Mechanicznego w Białymstoku
Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzilczego-SM -281/97. Odznacozny Złotą Odznaką Zasłużonego Działkowca Nr22254 /04. Delegat NSZZ Solidarnść Region Białystok 1981-1983 Nr302/I/47

działka, pszczelarstwo oraz historia.

strona rodowa Wiszowatych: http://historia.wiszowaty.pl

Jan Kazimierz Tołwiński
herbu OGOŃCZYK
syn Edwarda i Stanisławy z Płońskich
ur. 02.01.1939 r. w Piętkach Gręzkach, gm. Klukowo, pow. Wysokie Mazowieckie, Podlasie

XV-XVIII w. Tołwin, Ziemia Mielnicka na Podlasiu.
XIX w. Lubowicz Wielki, gm. Klukowo, pow. Wysokie Mazowieckie.
XX w. Piętki Gręzki, gm. Klukowo, pow. Wysokie Mazowieckie.

Ostatnie pokolenia mojej gałęzi rodu Tołwińskich wywodzą się ze szlacheckich miejscowości położonych w gminie Klukowo. W rodzinie (zarówno po mieczu jak i po kądzieli) istniała naturalna świadomość szlacheckiego rodowodu.

Trzech synów z rodzinami, pięcioro wnucząt.

Ukończone studia medyczne. W 2003 r. przejście na emeryturę. Zainteresowania: historia najnowsza (okres II wojny światowej), turystyka, krajoznawstwo.

Witold Sławomir TCHORZEWSKI
herbu ROGALA
ur. 02.01.1937 r. w Białymstoku

Wołyń

Rodzina wywodziła się z dawnych Kresów Polski. Dziadek przed II wojną światową był właścicielem cukrowni w mieście Równe na Wołyniu. Ojciec Zygmunt osiadł w Białymstoku wraz z matką (z domu Duchnowska h. Ślepowron). Zainteresowania historią rodu pobudził sygnet rodowy z herbem Rogala, który ojciec po wojnie otrzymał od swego stryja Tadeusza z Londynu. Niestety ze względu na fakt, że rodzinne tereny położone są obecnie na terenie Ukrainy, dostęp do archiwaliów jest utrudniony.

Żona - Krystyna, córka Natalia-Monika (18 lat), Syn Andrzej-Bronisław (47 lat) - od 1991 roku zamieszkuje w USA.

W wieku 5 lat rozpocząłem naukę na kompletach tajnego nauczania w czasie okupacji. W wieku 16 lat ukończyłem Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, a mając 21 lat byłem absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Ze względu na poglądy i pochodzenie w systemie komunistycznym wielokrotnie byłem wyrzucany ze szkół i pracy. Po 1986 r. założyłem prywatny zakład budowlany, w którym pracowałem do emerytury w 2002 r.

wywiady prasowe
Gazeta Współczesna - 30 kwietnia 2004 roku