Związek Szlachty Polskiej
Oddział w Białymstoku

Teodor Zdzisław RODOWICZ
herbu Rudnica
ur. 9 listopada 1942 roku w Łapach-Dębowinie


Dawne gniazdo rodu:
Żmudż > XVIII wiek > Podlasie

Historia rodziny:
"Wywód Urodzonych Rodowiczów" z 1837 roku [Archiwum w Wilnie Zespół 391,inw.1, spr.1059, str.107-111.v., tablica str.112-113.] obejmuje stu czterech członków rodziny w linii męskiej. Ich protoplastą jest Jas Rudajtis żyjący w księstwie żmudzkim na przełomie XV i XVI wieku. Jego synowie i wszyscy wylegitymowani potomkowie nosili, od początku XVI wieku, nazwisko Rodowicz. Cytat z tego wywodu: "Familia Rodowiczów od najdawniejszych czasów zaszczycona dostojnością starożytną Dworzańską, podług świadectwa dziejów Kronikarzy Ojczystych używa Herbu Rudnica" (po czym następuje opis herbu).Zdjęcie grobu księży Rodowiczów w Kaltinianach na Żmudzi


W połowie XVIII wieku w księgach parafialnych Suraża odnotowano chrzest Tadeusza, syna Antoniego i Cunegundy, małżonków stanu szlacheckiego, Rodowiczów:Z póżniejszych ksiąg metrykalnych wynika, że najstarszy ich syn Antoni (imię po ojcu) będący od 1796 roku w związku małżeńskim z Józefatą Gąsowską, dał początek łapskiej gałęzi Rodowiczów. Natomiast Stefan, który ożenił się w roku 1815 z Maryanną Zastocką jest protoplastą gałęzi tykocińskiej. Z aktu małżeństwa Stefana wiemy, że świadkiem na jego ślubie był (pięćdziesięcioletni wówczas) Antoni z Łap. W metryce widnieją czytelne podpisy obu braci.
 


Udokumentowani przodkowie mojej gałęzi:
Antoni i Cunegunda ze Srzedzińskich > Antoni i Józefata z Gąsowskich > Franciszek i Jagnieszka z Roszkowskich
> Jan i Zofia z Kamieńskich > Józef i Karolina z Jabłońskich > moi rodzice Franciszek i Helena z Łapińskich.Na zdjęciu potomkowie Jana i Zofii z Kamieńskich (w środku osiemdziesięciopięcioletni syn Józef, urodzony w 1868r.).

Rodzina dziś:
Obecnie mieszkam z rodziną w Białymstoku:
żona: Danuta z Załęskich
syn: Grzegorz
synowa: Justyna z Dworakowskich
wnuk: Kacper

O sobie:
Od końca 2007 roku emerytowany technolog Wodociągów Białostockich ze srebrną odznaką Zasłużony Białostocczyżnie (nr 25552) i srebrną odznaką Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych (nr 3049). Wśród zajęć wpisanych w status emeryta, rezerwuję czas na poszukiwania materiałów dokumentujących historię rodziny. Ponadto uprawiam turystykę, także po Żmudzi i Podlasiu.

Zainteresowanych zapraszam do odtworzenia rodowodu wszystkich podlaskich gałęzi Rodowiczów.

Dodatkowe informacje o gałęzi Rodowiczów znajdują się tutaj:

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.?subject=INFO ze strony ZSzP.Bialystok.pl&body=Pragnę zapytać o:%0A%0A">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.